Zapraszamy na organizowane kursy i szkolenia!

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2008/2009
     Dnia 4 października 2008 r. o godzinie 17.00 w Nyskim Domu Kultury odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2008/2009.

     Program Inauguracji:

1. Hymn "Gaudemater Polonia".

2. Otwarcie uroczystości oraz powitanie przybyłych gości przez Dyrektor punktu konsultacyjnego Nysa WSTH Bożenę Węcką.

3. Wystąpienie JM Rektora WSTH Prof. dr. hab. Bernarda Koziróga.

4. Wystąpienie Starosty Nysy - Pana Adama Fujarczuka.

5. Wystąpienie Wiceburmistrza Miasta i Gminy Nysa - pana Aleksandra Juszczyka.

6. F.Liszt "Un sospiro", Claude Debussy "Wrzosy" w wykonaniu Pawlaszek Natalii - uczennicy klasy fortepianu p. Lucyny Dąbrowskiej

7. Uroczysta immatrykulacja studentów I roku.

8. Ślubowanie studetów I roku. Ślubowanie poprowadziła Dyrektor ITKB WSTH pk. Nysa - mgr Bożena Węcka.

9. Formuła otwierająca nowy rok akademicki Prof. dr Mieczysław Tarasiuk.

10. Wykład inauguracyjny - dr Krzysztof Woźniak "Wybitne kobiety Starożytnego Egiptu".

11. Hymn "Gaudeamus Igitur".

 

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2008/09 uświetnił Chór Talis Cantus z Otmuchowa pod dyrekcją Bogusławy Kozubek Treli.

 

1

2

3

6

8

 


SZKOŁA ZDROWEGO GOTOWANIA

     W dniu 18 I 2009 r.  w Instytucie Promocji Zdrowia odbyły się zajęcia pt.:  „Szkoła zdrowego gotowania”. W ramach tych zajęć odbyła się degustacja potraw dietetycznych przygotowanych i zaprezentowanych przez panią mgr Lidię Szłowieniec. 

     W menu między innymi:
1.    Granola - prażone ziarna zbóż nasączone miodem
2.    Krem sojowy
3.    Sałatka owocowa z kremem brzoskwiniowym i sojowym  
4.    Krem daktylowo-rodzynkowy
5.    Kiełbaski z cebulką - danie ciepłe
6.    Czerwona soczewica z warzywami
7.    Gotowany ryż pełnoziarnisty z kurkumą i kolorową papryką – danie ciepłe
8.    Gulasz z soczewicy zielonej – danie ciepłe
9.    Surówka z kapusty pekińskiej i papryki
10.    surówka z sałaty kolorowej z majonezem z orzechów nerkowca
11.    makaron pełnoziarnisty z jabłkiem
12.    pszenica z kremem bananowym
13.    sałatka z buraków
14.    ogórki korniszone
15.    kanapki z pastą sojową koperkową
16.    kanapki z pastą sojową pomidorową

 

Studenci IPZ przyznali I miejsce potrawie: Sałatka z kremem brzoskwiniowym i sojowym, natomiast II miejsce: Soczewicy czerwonej z warzywami.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

SPOTKANIE ZE SŁUCHACZAMI POLICEALNEJ SZKOŁY

     Dnia 13 lutego 2009 r. w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej p.k. Nysa odbyło się spotkanie słuchaczy Szkoły Policealnej przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nysie z Dyrektor WSTH p.k. Nysa.

     Podczas spotkania słuchacze dowiedzieli się o możliwościach dalszego kształcenia na studiach licencjackich, a później także na studiach magisterskich. Z zaciekawieniem słuchali o nowych kierunkach, które znajdą się w ofercie edukacyjnej Uczelni od roku akademickiego 2009/2010.  
     Wśród wartości, jakie Uczelnia stara się pielęgnować, jest indywidualne podejście do studenta. Każdy jest inny, ma inne potrzeby i inne bodźce wpływają na rozwój jego potencjału. WSTH p.k. Nysa stara się stworzyć do tego jak najlepsze warunki.
     Każdy ze słuchaczy otrzymał materiały informacyjne, a w czasie przerwy kawowej można było indywidualnie zwiedzić Uczelnię, a także zadać nurtujące pytania.

 

DSCN0070

 

 

RELACJA Z KURSU FOTOGRAFII CYFROWEJ

     W dniach 28 II – 1 III 2009 odbyły się warsztaty fotografii cyfrowej zorganizowane przez naszą Uczelnię we współpracy z renomowaną wrocławską firmą warsztatyfotograficzne.pl.
     Warsztaty poprowadził Pan Jarosław Lasota. Zajęcia rozpoczęły się od teorii, którą Pan Jarek starał się przekazać w bardzo przystępny sposób. Dowiedzieliśmy się jak zapomnieć o zielonym trybie a jak z pozytywnym skutkiem korzystać z trybów automatycznych i półautomatycznych. W miarę upływu czasu wszystko stawało się coraz prostsze. Wiele funkcji aparatu z jakich nigdy nie korzystaliśmy stało się dla nas jasne i proste. Jarek wszystko tłumaczył spokojnie, prosił o zadawanie jak największej ilości pytań.
     Drugi dzień to plener. To czego nauczyliśmy się na zajęciach teoretycznych mieliśmy wdrożyć w praktyce. I tak nauczyliśmy się „ zamrażać ruch”, bawić perspektywą, robić poprawnie zdjęcia portretowe  i wiele jeszcze innych przydatnych rzeczy.
     Na duże uznanie zasługuje prowadzący, odczucia wszystkich kursantów były zgodne, jeśli kolejny etap to tylko z Jarkiem. Jest bez wątpienia znawcą tematu, ale mimo posiadanej olbrzymiej wiedzy potrafi też trafić do słuchacza, zainteresować go, potrafi tak poprowadzić zajęcia, że wydawałoby się skomplikowane terminy stają się jasne i zrozumiałe, nie tworzy bariery pomiędzy wykładowcą i słuchaczem, czuliśmy, że każde nasze pytanie jest ważne, więc nie baliśmy się ich zadawać.
     Oczywiście będzie następny etap przecież fotografia ma nam jeszcze tyle do zaoferowania.  

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

DYPLOM DOKTORA HONORIS CAUSA DLA JM REKTORA

     Z radością informujemy, iż Jego Magnificencja Rektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej – prof. dr hab. Bernard Koziróg otrzymał dyplom Doktora Honoris Causa z rąk Rektora Państwowego Uniwersytetu w Krasnodarze.

 

dyplom honoris  causa

 


MIĘDZYNARODOWE TARGI PRACY I EDUKACJI

     Dnia 13 III 2009 r. w Nyskim Domu Kultury odbyły się organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz Komendę Wojewódzką Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu Międzynarodowe Targi Pracy i Edukacji PERSPEKTYWY.
     W trakcie trwania targów wystawcy prezentowali oferty pracy, a także oferty edukacyjne Powiatu  Nyskiego. Także i nasza Uczelnia miała swoje stoisko promocyjne. Zainteresowanie odwiedzających było bardzo duże. Chętnie podchodzili i pytali o możliwości kształcenia na studiach licencjackich, a później także na studiach magisterskich. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się bogata oferta organizowanych przez nas kursów.   

Program Targów:

  • 10.00 – Otwarcie Międzynarodowych Targów Pracy i Edukacji
  • 10.00 -10.30 - Spotkania i konsultacje z zaproszonymi wystawcami, prezentacja ofert pracy za granicą, oferta edukacyjna Powiatu Nyskiego
  • Prelekcje
  • 10.30 – „Na początek spytaj nas…” – prezentacja Lokalnego Punktu Informacji EURODESK
  • 11.00 – Warunki pracy i życia w Republice Czeskiej, prezentacja doradcy EURES  z Republiki Czeskiej
  • 12.00 – Podejmowanie zatrudnienia za granicą poprzez sieć EURES – prezentacja doradcy EURES WUP OPOLE
  • 13.00 – Zakończenie Targów

 

1

2

3

4

5

 

PROMOCJA MIASTA NYSA NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH TURYSTYCZNYCH W BERLINIE

     W dniach 13, 14 i 15 marca odbyła się 3-dniowa wycieczka do Berlina, organizowana przez Biuro Podróży "Podzamcze" z Nysy. W wycieczce wzięli udział wykładowcy i studenci Instytutu Turystyki Krajów Biblijnych w Nysie oraz osoby towarzyszące. Przewodnim celem wycieczki było uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie oraz tropienie śladów Biblii w Pergamonie.

PROGRAM WYCIECZKI

1 DZIEŃ 13. 03. 09
     O godzinie 24.00 zbiórka części uczestników na Rynku w Nysie, następnie wyjazd autokarem do Wrocławia. Około 2.00 zabranie pozostałej części uczestników z Dworca PKS we Wrocławiu i wyjazd do Berlina. Około godziny 4.00 przyjazd na przejście graniczne w Olszynie, gdzie nastąpił 15 min. postój. Około godziny 6.00 przyjazd do Berlina. Wejście na Tropical Island. Mogliśmy podziwiać tu największy deszczowy las w Europie. Kręte ścieżki wiodą przez krainę z jedyną w swoim rodzaju florą, nad namorzynowymi bagnami rozpięto mosty, jest tu też cała masa kwiatów i owoców. Codziennie odbywają się wycieczki z przewodnikiem dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o pnączach, orchideach i innych osobliwościach.  Plaże pokryte białym piaskiem to doskonałe miejsce, w którym można pograć w siatkówkę plażową, pobiegać, pokopać piłkę, czy się po prostu wyszaleć. Znajduje się tam również tropikalna wioska, w której  można wiele odkryć i równie wiele przeżyć, są tańce, uczty, coś do obejrzenia i do spróbowania. Wioska tropikalna składa się z autentycznych domów z 6 tropikalnych regionów świata. Na wyspie znajduje się również Południowy Pacyfik gdzie można popływać oraz można skorzystać z masaży wodnych.  Pobyt na tropikalnej wyspie upłynął bardzo przyjemnie.  Wyspę opuściliśmy o godzinie 16.00. Następnie czas wolny na zrobienie zakupów. Następnie grupa udała się do pasażu handlowego Europa Center, gdzie oprócz wielu sklepów znajduje się unikalny zegar wodny i malownicza fontanna. Około godziny 20.00 przyjazd do hostelu turystycznego „Happy Bed Hotel”. Po formalnościach dokonanych przez pilota, nastąpiło zakwaterowanie, a następnie czas wolny.

2 DZIEŃ 14. 03. 09
     Około godziny 8.00 obfite śniadanie. Po śniadaniu o godz. 9.00 wyjazd na Turystyczne Targi Berlińskie. O godzinie 10.00 wejście na Targi. W tegorocznych największych na świecie Międzynarodowych Targach Turystycznych wzięło udział aż 9 tysięcy wystawców ze 180 krajów. Na Targach Turystycznych co rocznie spotyka się cały świat: ludzie, którzy pracują w branży turystycznej, jak i ludzie, którzy chcą zdobyć wiedzę o najpiękniejszych celach podróży. Różnorodna ekspozycja stanowisk i targów publicznych przyciąga rokrocznie tysiące gości, wystawców i media. Oddają one wiernie i w pełni obraz, piękno i profesjonalizm imprezy. Wystawcy mogą tu organizować konferencje prasowe, stąd widok wielu dziennikarzy przewijających się z kamerami pomiędzy stoiskami nie dziwi nikogo.Rosnąca popularność tych oto targów świadczy o tym, iż jest to doskonałe miejsce do przedstawienia własnej oferty turystycznej, skutecznej promocji i pozyskania potencjalnych klientów w swoich obiektach turystycznych. Studenci w czasie pobytu na targach mieli okazję z bliska podpatrzeć pracę „wielkich twórców” światowej turystyki, mogli zapoznać się z metodami promocji regionów turystycznych, doskonalić znajomość języków obcych oraz  obejrzeć najpiękniejsze i najciekawsze wystawy, które ukazały się na targach.Ale na giełdzie nie zabrakło również akcentów nyskich. Stało się tak,  ponieważ studenci promowali walory naszego pięknego miasta i powiatu, poprzez kolportaż folderów Nysy i powiatu Nyskiego wśród uczestników i odwiedzających Targi. Wręczając foldery  ludziom z różnych części świata młodzież zetknęła się z olbrzymią życzliwością i przychylnością. Promowaliśmy Nysę i powiat Nyski dzięki życzliwości i zrozumieniu potrzeby promowania się w świecie przez Biuro Promocji Urzędu Miasta. Być może dzięki tej promocji podczas nadchodzącego sezonu turystycznego Nysę odwiedzi jeszcze więcej gości niż w poprzednich latach.      Studenci rozmawiali z wystawcami o walorach turystycznych dzieląc się  wiedzą o swoim regionie oraz wręczając informacje dotyczące Nysy. Wystawcy z zainteresowaniem włączali się w rozmowę z naszymi studentami, odpowiadając równocześnie na pytania interesantów.  Wszyscy studenci, którzy wzięli udział w Targach Turystycznych, wyszli z nich bardzo zadowoleni. Każdy mógł znaleźć „coś dla siebie”, niosąc ze sobą pełne torby gadżetów oraz ciekawych informacji o konkretnych regionach. Wielu  studentów zobligowało się, iż w przyszłym roku  też wybiorą się na te targi. Co roku Targi Berlińskie zachwycają nas bardziej i wydaje się, że nie mogą być już lepsze okazuje się jednak, że jest inaczej.O godzinie 17.00 po całym dniu spędzonym na targach, nastąpił przejazd autokarem do hostelu.

3 DZIEŃ 15. 03. 09
     O godzinie 8.00 śniadanie kontynentalne. Po śniadaniu pakowanie i opuszczenie hotelu, następnie zwiedzanie Berlina połączone z barwnym i ciekawym opisem przedstawianym przez pilota wycieczki. Na początku zwiedzanie Aleksanderplatz, ze wspaniałą fontanną Neptuna, następnie Marienkirche oraz wieża TV. Następnie wycieczka udała się na "Wyspę Muzeów", gdzie obejrzeliśmy z zewnątrz wiele obiektów, m.in. katedrę, Altes Museum. Następnie odbyło się zwiedzanie Pergamonu, posiadającego niezwykle interesujące eksponaty, pochodzące z obszaru starożytnej Mezopotamii. Szczególnie niezapomniane wrażenie robiła sala poświęcona starożytnej Asyrii, gdzie w półmroku, na tle ciemnoczerwonych ścian eksponowane są reliefy asyryjskie oraz dwa wspaniałe posągi lamassu - "strażnicy bram" - skrzydlate stwory o ciele lwa i byka o ludzkiej głowie. Niezapomniane wrażenie pozostawia również wspaniała Brama Isztar, pochodząca z Babilonu, oraz wiele innych wspaniałych eksponatów. Po zwiedzeniu Pergamonu, grupa udała się pieszo na Gendarmenmarkt, gdzie obejrzeliśmy Teatr, Katedrę Francuską i Niemiecką, a następnie Uniwersytet Humboldta, Operę, Kościół św. Jadwigi. Następnie przejście Aleją Unter den Linden, Plac Bebla, Brama Brandenburska.  O godzinie 16.00 wyjazd z Berlina. Powrót do Nysy w godzinach wieczornych.

 

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

 

 

RELACJA Z WIECZORU KULTURY JORDAŃSKIEJ

     W dniu 21 marca br. o godzinie 17.00 w Nyskim Domu Kultury odbył się zorganizowany przez nasz Instytut Turystyki Krajów Biblijnych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej Wieczór Kultury Jordańskiej. Był to już czwarty Wieczór kolejnego kraju biblijnego organizowany przez WSTH w Podkowie Leśnej pk. Nysa. Po Egipcie, Izraelu i Turcji wreszcie przyszła kolei na Jordanię. Doceniając wagę podjętych przez WSTH działań oraz widząc  potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą objęli: Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk.
     Do organizacji tego wieczoru przygotowaliśmy się bardzo starannie, zresztą zawsze tak robimy przy organizacji Wieczorów Kultury poszczególnych Krajów Biblijnych. Każdy kraj ma przecież swoją specyfikę i swój charakter.  Nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy, że tym razem przyjdzie nam zmierzyć się z tak trudnym zadaniem. Przygotowania zaczęliśmy dość wcześnie, bowiem zaraz po powrocie z wycieczki z Jordanii na jaką zabraliśmy naszych studentów, czyli w lutym ubiegłego roku. Prowadziliśmy w tym czasie korespondencję z Ministerstwem Turystyki w Ammanie, Ambasadą Polską w Ammanie, Ambasadą Jordańską w Niemczech. Nawiązaliśmy kontakty z Jordańczykami zamieszkałymi w Polsce a także odwiedziliśmy dwukrotnie stoisko Jordańskie na Targach turystycznych w Berlinie ITB 2008 i 2009. Wszystko po to aby przygotować się jak najlepiej do organizacji Wieczoru Jordańskiego. Organizacja tego typu imprez to ogromne wyzwanie logistyczne, w krótkim bowiem czasie trzeba poprowadzić w dość szybkim tempie kilkanaście działań na różnych płaszczyznach. Ale chyba możemy powiedzieć, że nam się to postawione kolejne wyzwanie udało w pełni zrealizować. Głównym celem jaki sobie postawiliśmy realizując program Wieczoru było przekazanie przeciętnemu Polakowi informacji o Jordanii w sposób zachęcający go do odwiedzenia jej oraz prezentacja kultury jordańskiej.
     Przekazanie informacji o kulturze Jordańskiej zaczęliśmy od szukania muzyki Jordańskiej, stąd toczyliśmy roczne „boje” o znalezienie utworu muzycznego jaki moglibyśmy zaprezentować publiczności. W czasie wycieczki w Jordanii w przygodnej restauracji spotkaliśmy muzyka wykonującego swoje utwory, prosiliśmy go o skopiowanie nut do utworu jaki wykonywał, niestety nuty były po arabsku, nie nadawały się do użytku dla muzyków europejskich. Pan Saleh ( obecny na Wieczorze Jordańczyk) próbował nam w tym pomóc w Polsce korespondując ze swoim bratem w Jordanii i prosząc go o nuty, ten nuty przysłał ale niestety bez akordów, praca nad przygotowaniem utworu trwałaby zbyt długo i byłaby pracochłonna . W końcu Panu Dominikowi Tomasiakowi dało się znaleźć utwór jaki zaprezentował na Wieczorze. Myślę, że choć trochę w innym klimacie jednak na pewno wartościowy i piękny.
     Literaturę zaprezentowaliśmy prezentacją słowno muzyczną opartą na kanwie powieści Normy Khouri – Utracony Honor. W Polsce dostępne są dwie przetłumaczone na język polski jordańskie pozycje książkowe, jedna to „Autobiografia. Królowa Noor” - autobiografia żony zmarłego w 1999 roku króla Jordanii Husajna i druga książka Normy Khouri. Zdecydowaliśmy się na tę druga pozycję, mimo tego że wiemy że to temat niełatwy. Poprzedził tą prezentację wykład dr Krzysztofa Woźniaka. Wykład zakończony, jakże pięknym przesłaniem skierowanym w stronę polsko-jordańskiej widowni, że szacunek należy się kobietom wszędzie, bez względu na szerokość geograficzną. Prezentacja okraszona została pięknym i zmysłowym tańcem Magdaleny Lisowskiej, piękną muzyką a także zdjęciami. Staraliśmy się „zaczarować widownię” emocjami. I rzeczywiście widownia siedziała jak urzeczona, słuchając i wzruszając się losem nieszczęśliwej dziewczyny jakich w świecie wiele.
     Oprócz tych emocji były tez prezentacje multimedialne  opiewające uroki, magię i czar Jordanii, były wystąpienia zaproszonych Jordańczyków, Saleh Hasan Abdallah Ahmad i Nafeza Breika  wyrażających się bardzo ciepło o Polsce i Polakach. Pan Amadeusz Citlak specjalnie na ten cel napisał książkę „Jordania kraj nie tylko Starego i Nowego Testamentu” opiewającą uroki Jordanii, książka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem widowni. Zwycięzca Konkursu Wiedzy o Jordanii jaki przeprowadziliśmy wśród naszych 250 studentów Pan Andrzej Jurasz po odebraniu nagrody powiedział ze przychodząc na Uczelnię nie wiedział nic Jordanii, teraz może powiedzieć, że nauczył się wiele, że rozbudziliśmy w nim ten głód podróży do Jordanii i że dzięki wyciecze jaką w nagrodę otrzymał cieszy się, że to o czym się uczył teraz zobaczy naprawdę.
     Pani profesor Monika Kamińska specjalnie w tym celu stworzyła piękne prace malarskie opiewające uroki Jordanii,  pracowała nad swoja wystawą długo aby stworzyć prace, które mogą zauroczyć każdego i spowodować, że koniecznie chcemy tam pojechać i zobaczyć to co widzimy oczyma malarki. Była też wystawa fotografii gdzie zamieszczono piękne prace opiewające uroki Jordanii. Była też w programie degustacja potrawach jordańskich jakie zostały przygotowane i czekały na uczestników Wieczoru, potraw wyszukanych w książkach z kuchnią arabską, z wyszukanymi składnikami, kuszącymi swoją barwą i zapachem. W pracę nad Wieczorem zaangażowało się wielu studentów, którzy poświęcili swój wolny czas i uczestniczyli w spektaklu oraz w oprawie wieczoru tańcząc, śpiewając, jedna z naszych studentek, która mieszka w Krakowie Małgorzata Maruszewska-Hajtek stworzyła piękną scenografię i aby tego dokonać przez pół roku zwoziła materiały, lampy, piękne świeczniki, wszystko to po to aby żeby oddać piękno i klimat Jordanii.

A teraz czy było warto?

     Zdecydowanie tak, usłyszeliśmy po spotkaniu tak wiele miłych słów od gości biorących udział w Wieczorze, o tej rozbudzonej chęci ujrzenia tego co tak naprawdę do tej pory dla wielu przeciętnych polskich Kowalskich było czymś zupełnie nieznanym, o tej rozbudzonej pasji, o tym ze zrobiliśmy dla Jordanii sto razy więcej niż kilka biur marketingu placówek konsularnych rozrzuconych po całym świecie  i zrobiliśmy to w kraju który nie ma nawet swojej Jordańskiej placówki konsularnej. Cel jaki założyliśmy sobie został osiągnięty, ludzie podziwiali grę Beaty Rakowskiej, przepiękny taniec Magdaleny Lisowskiej, muzykę Dominika Tomasiaka i Jana Swatona i piękne obrazy malarskie oraz zdjęcia jakie opiewały piękno Jordanii zajadając się przysmakami jordańskimi. I o to nam chodziło aby stworzyć klimat czar i magię wieczoru jaka się będzie kojarzyć z Jordanią. Zapraszam do Jordanii wszystkich Polaków, bo to kraj piękny i fascynujący, kraj ze swoimi problemami większymi i mniejszymi jak każdy kraj, a ludzie są tam mili i życzliwi i podobnie jak Jordańczycy się mogą od nas wiele nauczyć,  tak samo możemy uczyć się my od nich i o to chyba w tym wszystkim chodzi.

Bożena Węcka

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

KONKURS HOTELARSKI NA OPOLSZCZYŹNIE

     W dniu 07.04.2009 w auli kędzierzyńskiego Zespołu Szkół nr 3 odbył się II Wojewódzki Konkursu Wiedzy o Hotelarstwie „Najlepszy szkolny hotelarz Opolszczyzny 2009” pod Patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty.  
     Organizatorami konkursu były dwie zaprzyjaźnione szkoły Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie- mgr Barbara Maroszek oraz Zespół Szkół Nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie– Koźlu- mgr inż. Aneta Foremniak.
     Celem konkursu było rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa, ustalonej przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. A także kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji doskonalenia zawodowego uczniów klas hotelarskich, zapoznanie młodzieży z rozwiązaniami organizacyjnymi i standardem technicznym obiektów hotelarskich w kraju i stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień.
     Uczestnicy konkursu przyjechali do Kędzierzyna z całej Opolszczyzny walczyć o tytuł najlepszego szkolnego hotelarza Opolszczyzny 2009 -drużyna z Nysy, Olesna, Opola, Brzegu, Prudnika i Kędzierzyna- Koźla. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała Pani vice-dyrektor szkoły Beata Lipok, która pogratulowała organizatorkom pomysłu na konkurs, życzyła powodzenia uczestniczącym zespołom oraz wyraziła nadzieję , iż konkurs na stałe wrośnie w kalendarz imprez konkursów przedmiotowych woj. opolskiego.
     Uczestnicy rozpoczęli zmagania od prezentacji multimedialnych do wyboru było 10 tematów m.in. agroturystyka, zarys historii hotelarstwa, ciekawe hotele, restauracje hotelowe, lider zespołu w czasie 5 minut prezentował dany temat. Pierwsze zadanie i ogromna trema, ale jury powołane przez organizatorów bardzo wysoko oceniło poszczególne prezentacje, a także wypowiedzi słowne uczniów. Nie lada sztuką jest walczyć z własną tremą i świadomością, iż widownia jest bardzo liczna i bacznie się przygląda, poza tym lokalna prasa, fotoreporterzy i kędzierzyńska telewizja regionalna- wszyscy chcieli uwiecznić historyczną chwilę -drugi taki konkurs na Opolszczyźnie.Kolejnym zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 35 pytań, który sprawdzał zdobytą w szkole wiedzę z zakresu szeroko pojętego hotelarstwa, obsługi konsumenta czy gastronomii. Na podstawie liczby zdobytych punktów w teście, który rozwiązywany był przez cała drużynę zostawały przyznawane punkty. W czasie przerwy kawowej słyszało się ciągłe dyskusje o hotelarskim rzemiośle, a wśród koleżeńskiej atmosfery i rywalizacji uczniowie uzupełniali zdobywaną w szkole wiedzę. Nietrudno zauważyć, że dziewczęta uczące się w szkołach hotelarskich nabierają klasy, która dodaje im uroku i jest mile widziana przez hotelowych gości.Aranżacja stołów pt. „Śniadanie wielkanocne” czas przeznaczony na tę konkurencję okazał się zbyt długi, gdyż młodzież szybko i sprawnie wykonała zadanie, widać że wielokrotnie w czasie zajęć lekcyjnych lub na praktykach zawodowych mieli z takim zadaniem do czynienia. Pomysły na aranżacje były przeróżne, jeden stół piękniejszy od drugiego, chociaż jury bardzo skrupulatnie zwracało uwagę na wszelkie niedociągnięcia. Krótka ocena dokonywana przez ekspertów, od razu po zakończonym zadaniu, stała się świetnym praktycznym uzupełnieniem wiedzy nie tylko uczestników, ale i całej publiczności. W scenkach rodzajowych adepci sztuki obsługi gościa hotelowego stanęli „za ladą recepcji hotelowej”, aby stawić czoło fikcyjnym gościom hotelowym. Przyszłych recepcjonistów spotkały liczne problemy i ze strony wymagających klientów, w rolę, których wcieli się nauczyciele języków obcych. Uczestnicy konkursu z dużą fantazją stawiali czoła wyrafinowanym zachciankom gości. Zadanie utrudniał fakt, iż gościa należało obsłużyć w jednym- wybranym z czterech języków: angielskim, niemieckim, francuskim lub rosyjskim. Sama pomysłowość często nie wystarczała, ukazała się bowiem spora różnica w poziomie znajomości języków obcych wśród uczestników. To dziedzina, na którą szkoły hotelarskie powinny traktować zdecydowanie priorytetowo jeżeli polskie hotele chcą profesjonalnie obsługiwać gości zagranicznych.
     Zgaduj zgadula pt. „ Co jest źle…” zadanie polegało na wyłapaniu błędów w nakryciu bądź też
w ubiorze pracownika na prezentowanych zdjęciach. Kolejne zadania prawie, że sportowe– sztafeta mieszana czy kelnerski bieg lub układanie serwetek na czas wymagały od uczniów szybkości i perfekcji wykonania.                
   Poziom prezentowanych umiejętności uczniów podczas konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, zwycięzca wyłonił się pod koniec konkursu.
Wyniki:
I msc. zdobył Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie
II msc. Zespół Szkół Nr 3 w Kędzierzynie- Koźlu
III msc. ZS Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie
IV msc. Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu
V msc. ZS Zawodowych nr 1 w Brzegu
VI msc. Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku
     Organizatorki konkursu zadbały, ażeby każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie uczestnictwa w konkursie oraz pamiątkową torbę wypełnioną po brzegi materiałami promocyjnymi z powiatu nyskiego- książki, mapy, foldery.Najlepsze zespoły zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi przez Kuratorium Oświaty w Opolu w postaci pamięci gry elektronicznej SUDOKU dla każdego zawodnika, Starostwo Powiatowe z Nysy oprócz materiałów promocyjnych i zestawów książek dla szkół ufundowało dyplomy, podziękowania i torby pełne słodyczy, a także każda uczestnicząca szkoła otrzymała pojedynczy zestaw zastawy obiadowej i kieliszki do wina białego i czerwonego oraz wody. Starostwo Powiatowe z Kędzierzyna- Koźla dla wszystkich zespołów ufundowało „ogromy” zestaw książek, Urząd Miejski w Nysie dla wszystkich drużyn przygotował materiały promocyjne: płyty DVD, CD, mapy, MKS Ekonomik Nysa dla najlepszego zespołu ufundował pamiątkowy puchar, ponadto w ramach promocji miasta i gminy Nysa przedstawiciel klubu wręczył szkołom: mapy fortyfikacje nyskie oraz książki o Nysie. Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna pk. Nysa dla każdego uczestnika ufundowała pamiątkową torbę, książkę oraz gadżety.
   Zostali nagrodzeni również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu, z rąk wicedyrektor ZS Nr 3 w Kędzierzynie- Koźlu Nysy mgr Beaty Lipok otrzymali podziękowania. Organizatorki konkursu Aneta Foremniak i Barbara Maroszek otrzymały podziękowania od Pani Elżbiety Gabis doradcy metodycznego turystyki i hotelarstwa Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Opolu.
     Konkurs, jako forma współdziałania wszystkich szkół przyczynił się do większej integracji uczniów szkół hotelarskich oraz pomaga w przygotowaniu ich do roli pełnowartościowych pracowników hoteli, sprawdza zdobyte w szkole umiejętności. Zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie podkreślali korzyści, jakie płyną z organizacji tego typu konkursu, jest to możliwość spotkania i wymiany doświadczeń. Cały konkurs przebiegał w przyjaznej i radosnej atmosferze. Wszyscy wyrażali nadzieję na spotkanie w kolejnej edycji konkursu. Konkurs był świetną okazją do zintegrowania uczniów z całego województwa, ale także kadry  nauczycielskiej i osób z branży. Mamy nadzieję, że na stałe wrośnie w kalendarz imprez Kuratorium Oświaty.   

     Organizatorki konkursu: Barbara Maroszek ZSE NysaAneta Foremniak ZS nr3 Kędzierzyn- Koźle. Zespół SzkóŁ Ekonomicznych w Nysie reprezentowali:Anna Kuras, Joanna Mrowiec 2c1Karolina Stećko 1c2Wojciech Litwin 2ht Opiekunowie drużyny: Barbara Dudziak i Barbara Maroszek

 

01

02

03

04

 


RELACJA Z KURSU FOTOGRAFII CYFROWEJ - POZIOM II

     W dniach 18 – 19 IV 2009 odbyły się warsztaty fotografii cyfrowej – poziom II zorganizowane przez naszą Uczelnię we współpracy z renomowaną wrocławską firmą warsztatyfotograficzne.pl.
     Warsztaty poprowadził po raz drugi Pan Jarosław Lasota. Zresztą takie było wyraźne życzenie uczestników I poziomu KFC.
     Pierwszy dzień – to tym razem plener i przypomnienie tego co nauczyliśmy się na poziomie pierwszym. Zabraliśmy Jarka nad Jezioro Nyskie, tu miejsc do fotografowania jest przecież mnóstwo. Jarek wyjaśnił nam jak kompozycja, barwa, światło, głębia obrazu, czy perspektywa wpływają na ujęcia pejzażowe. Zaprezentował też podstawowe akcesoria, które przydadzą się nam w plenerze.
     Drugi dzień to portret . Nauczyliśmy  się jak portretować ludzi przy świetle naturalnym oraz we wnętrzach. Nauczyliśmy się jak fotografować osoby  z wykorzystaniem lampy błyskowej oraz jak robić udane zdjęcia dzieciom. Omówiliśmy też podstawowe zagadnienia z obróbki zdjęć w bezpłatnym programie GIMP.Jarek również tym razem nie zawiódł kursantów. Mało, że znawca tematu to dodatkowo, sposób przekazu prezentuje taki, że potrafi tylko zachęcić a nie zniechęcić do fotografii. Widać, że to pasjonat w pełnym tego słowa znaczeniu.

     Kursanci byli jednomyślni: uczestnictwo w kursie było świetnym sposobem na weekendowe kwietniowe popołudnia.

 

01

02

03

04

05

06

09

10

 

 

WSTH P.K. NYSA ORGANIZATOREM WOJEWÓDZKICH SZTAFETOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH

     Dnia 28 kwietnia 2009 r. Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie zorganizował już po raz 16  „Mistrzostwa województwa opolskiego w sztafetowych biegach przełajowych”. Jest to jedna z największych imprez sportowych w województwie  opolskim. W tym roku w zawodach wzięło udział 79 sztafet z całego województwa, ok. 900 startujących uczniów w różnych kategoriach wiekowych.           
     Podczas odprawy technicznej nauczycielom zostały wręczone plakaty, ulotki i foldery przedstawiające ofertę edukacyjną jednego ze sponsorów Mistrzostw – Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej, Punkt Konsultacyjny w Nysie, która współpracując z Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową z Katowic proponuje naukę w Nysie na studiach licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych na wielu specjalnościach.                 
     Spiker – Jan Satora przez cały czas trwania zawodów promował atrakcje turystyczne miasta i Gminy Nysa, zachęcał do przyjazdu do naszego miasta na dłużej, do odwiedzenia nyskich zabytków, informował również o ofercie edukacyjnej Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie.  Dla najlepszych zawodników były medale, dla szkół puchary i dyplomy. Kierownikiem zawodów była Pani Barbara Maroszek.                 
     Zawody te, podobnie jak w latach ubiegłych uzyskały bardzo wysoką ocenę władz oświatowych i sportowych województwa opolskiego.

 

01

02

03

04

05

 

 

 

PROMOCJA NYSY NA MALCIE PRZEZ STUDENTÓW WSTH P.K. NYSA

               Coroczną tradycją Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej jest wyjazd terenowy do wybranego kraju biblijnego. Tym razem studenci naszej uczelni mieli okazję udać się na Maltę – jednego z 12 krajów biblijnych. Wycieczka odbyła się w dniach 27.05-3.06.2009 i została zorganizowana przez Biuro Podróży „Podzamcze” z Nysy. Już na lotnisku studentom i wykładowcom uczelni zostały przekazane materiały reklamujące Nysę oraz zadanie promowanie miasta Nysy.
                Malta to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Malta to również mieszkanka wielu kultur. Jadąc z lotniska do hotelu od razu zauważyliśmy coś nietypowego dla nas – mieszkańców Polski. Szczególnie przejeżdżając przez rondo, obawialiśmy się, że kierowca myli zasady jazdy. Prawda okazała się zupełnie inna. Malta to kolonia brytyjska, więc obowiązuje tutaj ruch lewostronny. Popularnym językiem jest tu język angielski, gdyż jest to jeden z języków urzędowych, jednak Maltańczycy posługują się również swoim językiem maltańskim, który przypomina połączenie włoskiego z arabskim. Obce wpływy obecne są wszędzie, odgrywają znaczącą rolę również w kuchni maltańskiej. Bliskość Włoch spowodowała rozpowszechnienie na Malcie potraw z makaronu, po Brytyjczykach zostały steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Autentyczne maltańskie potrawy należą do kuchni śródziemnomorskiej. Nikt z nas nie zrezygnował też ze spróbowania unikatowego i najbardziej charakterystycznego napoju Kinnie - maltańskiej wersji Coca-Coli, z pomarańczową goryczką. Ma bardzo specyficzny smak i nie zostaje obojętny wobec turystów. Albo się go lubi, albo nie.
W II połowie lat 80. XX wieku nastąpił szybki rozwój gospodarczy kraju. Obecnie jednak główną gałęzią gospodarki Malty jest turystyka. Wiele czynników sprawia, że Malta jest atrakcyjną destynacją dla turystów. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku i wprowadzeniu waluty Euro w styczniu 2008 roku zanotowano więcej odwiedzin gości z całej Europy , z powodu braku granic oraz braku bariery pieniężnej. Malta ma również bogatą historię oraz łagodny klimat, który przypada do gustu większości odwiedzających. Mimo, iż Malta to bardzo mała wyspa (długość wybrzeża - 136 km ) posiada wiele cennych zabytków i miejsc, które warto zobaczyć. Od lat również Maltę wybierają liczne grupy młodzieży oraz osób dorosłych, którzy chcą się nauczyć języka angielskiego, gdyż istnieje tu wiele szkół językowych o wysokim poziomie nauki. To idealne i dogodne połączenie nauki języka z wakacyjnym wypoczynkiem i licznymi atrakcjami. Cecha, która wyróżnia naród maltański jest również ich religijność. Maltę nazywa się najbardziej wierzącym krajem w UE. Poza tym, każdy znajdzie tu „coś dla siebie” właśnie dzięki mieszance kulturowej. Przechodzimy uliczkami Valletty – stolicy kraju, uliczki te wraz z pięknymi stylowymi balkonami oddają nam doskonale charakter Włoch, jednak patrząc na sposób budowania przypomina nam to kraje arabskie. I w końcu docieramy do miejsca, gdzie stoją dobrze nam znane angielskie czerwone budki telefoniczne. Ta piękna paleta kultur i tradycji intryguje wszystkich przejezdnych.
Podczas pobytu na Malcie udało nam się zwiedzić stolicę – Vallettę, do której prowadzi piękna Brama Miejska. Wędrując po ciekawych i tajemniczych uliczkach chętnie słuchaliśmy naszego przewodnika – p. Michała, który dzięki swojej wspaniałej wiedzy przeniósł nas do czasów joannitów. Bogata w zabytki jest także Mdina - dawna stolica Malty, którą również udało nam się odwiedzić. Szczególną uwagę zwróciliśmy na katedrę. Słynie ona m.in. z tego, że w jednej z bocznych kaplic znajduje się obraz przedstawiający Marię Dziewicę namalowaną - jak głosi legenda - przez samego św. Łukasza. Poza tym, zobaczyliśmy Błękitną Grotę, Azure Window oraz megalityczne świątynie. Mieliśmy okazję również udać się na drugą pod względem wielkości wyspę z Republiki Maltańskiej – Gozo.
Ale na Malcie nie zabrakło również akcentów nyskich. Studenci oraz wykładowcy stanęli na wysokości przekazanego zadania i promowali walory naszego pięknego miasta i powiatu, poprzez kolportaż folderów Nysy i powiatu Nyskiego wśród mieszkańców oraz innych turystów napotkanych na naszej podróżniczej drodze.(W autobusach, przy zwiedzanych obiektach, w hotelu, itp.) Wręczając foldery  ludziom z różnych części świata zetknęliśmy się z olbrzymią życzliwością i przychylnością. Wiele osób zadawało pytania dotyczące Nysy i obiecywało przybycie. Radość sprawił nam widok osoby zaczytującej się w sprezentowanej ulotce i jej zaciekawienie miejscem naszego zamieszkania. Poprzez kolportaż i reklamowanie Nysy, kilku osobom udało nam się przywrócić dawne wspomnienia z pobytów w Polsce, co bardzo nas zaskoczyło.
Promowaliśmy Nysę i powiat Nyski dzięki życzliwości i zrozumieniu potrzeby promowania się w świecie przez Biuro Promocji Urzędu Miasta. Mamy nadzieję, że dzięki tej promocji podczas nadchodzącego sezonu turystycznego Nysę odwiedzi jeszcze więcej gości niż w poprzednich latach.  

 

01020304050607080910111213141516

17

18

 

 

WYWIAD Z JM REKTOREM GWSH o Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Nysie

Wywiad z Rektorem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach prof. dr. hab. Krzysztofem Szaflarskim
 
Dlaczego władze Uczelni podjęły decyzję o utworzeniu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego właśnie w Nysie?
Są zasadniczo dwa powody, które wpłynęły na to, że staramy się o uruchomienie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego naszej Uczelni w Nysie. Pierwszym z nich jest ogólna strategia rozwoju terytorialnego GWSH. Drugim – bardzo dobre relacje na różnych płaszczyznach z Wyższą Szkołą Teologiczno-Humanistyczną, w siedzibie której mieści się Ośrodek. Głównie te dwa czynniki zadecydowały o uruchomieniu ZOD GWSH w Nysie. Zobaczymy w przyszłości, jakie będą tego efekty.
 
Ośrodek rozpoczyna swoją działalność od października. Jak wygląda jego oferta skierowana do przyszłych studentów?
Na dzień dzisiejszy oferujemy trzy kierunki studiów: Stosunki Międzynarodowe, Administrację oraz Zarządzanie. Na każdym student może wybrać jedną z dwóch specjalizacji. Na pierwszym kierunku są to: handel zagraniczny i integracja europejska, na drugim – administracja samorządowa i administracja europejska, a na trzecim – marketing w przedsiębiorstwie oraz logistyka i transport międzynarodowy. Ponieważ Polska dynamicznie się rozwija, powstają nowe firmy działające nie tylko na rynku rodzimym, ale i międzynarodowym, myślę, że absolwenci tych kierunków oferowanych przez naszą Uczelnię nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy.
 
Obecnie w ZOD GWSH w Nysie będzie można kształcić się na trzech kierunkach. Czy myśli Pan Rektor o wprowadzeniu kolejnych?
Te trzy kierunki studiów oferowane w ZOD w Nysie to według naszych ocen najbardziej optymalny, oczekiwany przez młodzież z tego regionu profil kształcenia. Natomiast nie wykluczam, że jeżeli współpraca z Wyższą Szkołą Teologiczno-Humanistyczną oraz nasze działania na terenie Nysy w ramach ZOD rozwiną się w najbliższym roku, to być może w następnych latach nasza oferta zostanie zwiększona o jeden, może dwa, kolejne kierunki. Jednak na razie jest to – jak to się mówi – melodia przyszłości. Rynek zweryfikuje nasze oczekiwania i plany.
 
Dlaczego warto wybrać właśnie ZOD GWSH w Nysie?
Nie ukrywam, że mamy tę przewagę nad innymi uczelniami, że dysponujemy bardzo dużymi możliwościami kadrowymi, które przekładają się na wysoką jakość kształcenia. Mamy również odpowiednie programy, które mogą być wykorzystane nie tylko w ośrodku macierzystym w Katowicach, ale również poza nim w ramach zamiejscowych ośrodków dydaktycznych, m.in. w Nysie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w najbliższym czasie będziemy przechodzić na tzw. e-learnig, czyli kształcenie za pomocą internetu w ramach poszczególnych ośrodków dydaktycznych. Planujemy, że część zajęć będzie prowadzona w takiej elektronicznej formie, reszta – w sposób tradycyjny.
 

Dziękuję za rozmowę.
 

PEŁNA OFERTA EDUKACYJNA ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE: www.gwsh.pl 

 

 

JM Rektor GWSH
 

 

GRADUACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2008/2009

     Kolejnych 200 Absolwentów Instytutu Turystyki Krajów Biblijnych i Instytutu Promocji Zdrowia Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej, Punkt Konsultacyjny w Nysie uczestniczyło w uroczystej graduacji roku akademickiego 2008/2009.
Podczas tej podniosłej uroczystości Absolwenci odebrali dyplomy licencjackie z rąk JM Rektora WSTH prof. dr. hab. Bernarda Koziróga. Uzyskanie tytułu licencjata umożliwiło Absolwentom kontynuację nauczania na studiach magisterskich.

     Pierwsi studenci pojawili się w Nyskim Domu Kultury dużo wcześniej przed uroczystością aby przymierzyć togę oraz biret. W takich strojach Absolwenci uczestniczyli w Graduacji. Towarzyszyli im licznie przybyli członkowie rodzin w osobach : mam , ojców, żon i mężów, a nawet młodszych latorośli, więc każdy chciał wyglądać w tym dniu wyjątkowo.

Zaczynamy wielką galę.
     Kiedy już wszyscy zajęli miejsca uroczyście wkroczył w togach Senat Uczelni: Rektor Bernard Koziróg, dyrektorzy ITKB: Amadeusz Citlak i Bożena Węcka oraz pozostali wykładowcy. W Senacie zasiadł nasz specjalny gość Pani Olena Majboroda - Prorektor ds. nauki zaprzyjaźnionego z naszą Uczelnią Ukraińskiego Instytutu Humanistycznego w Buczy koło Kijowa na Ukrainie. Były przemówienia, gratulacje. Rektor Bernard Koziróg dziękował młodzieży za wytrwałość w zdobywaniu wiedzy, gratulował bardzo dobrych wyników jakie uzyskali na egzaminach licencjackich, motywował do kontynuacji nauki na studiach magisterskich. W następnej części programu Dyrektor Bożena Węcka przygotowała dla Studentów niespodziankę. Absolwenci mieli okazję powrócić do minionych wydarzeń, w których uczestniczyli podczas trwania nauki. Obejrzeli bowiem przekaz multimedialny z wybranych ważnych chwil z życia uczelni. Ta retrospekcja zdarzeń przyjęta została ze wzruszeniem, uśmiechem, były też oklaski.

Mamy ocierały łzy
     Potem nastąpiła chwila na którą wszyscy czekali z niecierpliwością: wręczenie dyplomów licencjackich. Członkowie rodzin ocierały łzy wzruszenia, kiedy widziały jak ich dzieci, żony, mężowie, matki oraz ojcowie ubrani w przepiękne i dostojne togi odbierają z rąk Rektora Bernarda Koziróga dyplomy, a także nagrody książkowe. Dwie Studentki miały wyjątkowy powód do dumy , otrzymały bowiem dyplomy ukończenia studiów z wyróżnieniem. Z Instytutu Turystyki Krajów Biblijnych – Iwona Fajger i z Instytutu Promocji Zdrowia – Izabela Czwalińska.
Następnym punktem programu były podziękowania dla Wykładowców za trud włożony w nauczanie, które w imieniu wszystkich Absolwentów złożyła delegacja złożona z Pani Justyny Żukowskiej-Szklarczyk oraz Pana Andrzeja Jurasza.

     Potem były kwiaty, wspólne zdjęcia w czasie, których zgodnie z tradycją poszybowały w górę birety na znak końca nauki i wreszcie na koniec wspólne spotkanie przy kawie wszystkich wykładowców i studentów oraz ich rodzin. Studenci w tych "rodzinnych" rozmowach podkreślali często miłą i przyjazną atmosferę panująca na zajęciach, a także chęć podjęcia dalszej nauki na studiach magisterskich właśnie u nas.

Teraz już tylko magisterka - także w Nysie

     Teraz czeka ich tylko podjęcie decyzji o kontynuacji nauczania i uzupełnienie wykształcenia o dalszy stopień, a mianowicie studia magisterskie.
     Absolwenci ITKB i IPZ mają teraz możliwość studiowania na studiach magisterskich na kierunku turystyka i rekreacja, specjalności:

  • turystyka międzynarodowa
  • turystyka uzdrowiskowa i odnowa biologiczna.

     Od roku akademickiego 2009/2010 mają też możliwość podjęcia nauki na studiach magisterskich na kierunku: Pedagogika, specjalności:

  • Edukacja zdrowotna: hotelarstwo, agroturystyka, Spa & Wellness
  • Edukacja turystyczna i promocja rekreacji
  • Dziennikarstwo i edukacja medialna
  • Promocja zdrowia i wspieranie rozwoju
  • Opieka i terapia psychopedagogiczna
  • Praca socjalna

 

010203040506070809101112131415161718192021

 

 

KOLEJNI PILOCI WYCIECZEK POSZLI W ŚWIAT

Zakończyła się kolejna edycja kursu pilotów wycieczek. Tym samym województwo opolskie wzbogaciło się o kolejnych profesjonalnie przygotowanych pilotów. Od teraz będziemy ich spotykać na trasach wycieczkowych.

 

08

 

STUDENCI WSTH NA CYPRZE

     Studenci Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej, Punkt Konsultacyjny w Nysie wyjechali na praktyki studenckie na Cypr do sieci hoteli Luis Hotels. Spędzą tam 4 miesiące wakacyjne pracując w 4 i 5* hotelach sieci Luis na różnych stanowiskach: Barman, Kelnerka/Kelner, Obsługa Lotniska, Pokojówka.
     Praktyki studenckie na Cyprze to oczywiście nie tylko praca ale także i nauka. Praktykanci mają bowiem niepowtarzalną okazję „podszlifować” swój warsztat języków obcych, ponieważ obsługują gości różnych narodowości. Mają okazję spotkać wielu ciekawych ludzi, zawrzeć nowe znajomości być może nawet i przyjaźnie.
     Studenci nie ponieśli żadnych kosztów związanych w wyjazdem na praktyki, gdyż Luis Hotels opłacił przelot samolotem w obie strony, wyżywienie, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie. Dodatkowo każdy Praktykant otrzymuje wynagrodzenie 500 euro/miesiąc plus napiwki.
Na zakończenie praktyk Studenci otrzymają Certyfikaty potwierdzające pracę w renomowanej sieci hotelowej Luis Hotels.
     Z wizytą do naszych Studentów na Cypr udały się Panie: Bożena Węcka oraz Barbara Maroszek. Witali Je uśmiechnięci i zadowoleni Praktykanci oraz Przedstawiciele sieci Luis. Studenci opowiadali o swoich wrażeniach, przygodach oraz o sympatii z jaką spotkali się na Cyprze i to zarówno ze strony mieszkańców jak i gości odwiedzających hotele, w których pracują.
     Wizyta ta będzie, więc dobrym prognostykiem rozwijającej się współpracy na obopólnych korzyściach pomiędzy Uczelnią i Louis Hotels. W związku z czym następny wyjazd naszych Studentów na Cypr już za rok!
     Poniżej przedstawiamy reportaż zdjęciowy z wyjazdu naszych Przedstawicielek na Cypr.  
 

030410

 


RELACJA Z KURSU WIZAŻYSTEK

     Zakończył się kurs Wizażystek organizowany przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną punkt konsultacyjny w Nysie.
     W kursie wzięło udział 10 Pań, które nabyły wiedzę w zakresie makijażu, fryzur oraz ubioru. Podczas zajęć Kursantki miały możliwość zapoznania się z teorią oraz wykazania swoich umiejętności podczas zajęć praktycznych. Uczestniczki nauczyły się jak dopasować makijaż do kształtu twarzy, oczu i ust; zdobyły wiedzę z: techniki makijażu dziennego, wieczorowego, ślubnego; nauczyły się dopasowywać kosmetyki do rodzaju cery. Na zajęciach z „Wpływu fryzury na kreowanie wizerunku” Panie nauczyły się dobierać fryzury do kształtu twarzy i sylwetki; dowiedziały się jak zagęszczać i przedłużać włosy oraz jak je pielęgnować. Podczas spotkań z „Wpływu ubioru na kreowanie wizerunku” Kursantki nauczyły się korekty sylwetek za pomocą odpowiedniego fasonu, koloru, faktury tkaniny; dowiedziały się jak łączyć kolory.
     Punktem kulminacyjnym kursu był egzamin praktyczny podczas którego Panie dokonywały zmiany wizerunku u koleżanek. Rezultaty zachwyciły je same ale także jury w skład którego wchodziły Panie: Dyrektor WSTH p.k. Nysa – Bożena Węcka; Mistrz fryzjerstwa - Właściciel Atelier Fryzjerskiego w Nysie – Izabela Jagusz; Mistrz Wizażu - Właściciel „Studia Make-up” w Nysie – Arleta Kartuszewska; Mistrz krawiectwa - Właściciel firmy „Piu Bella Atelier Krawieckie” – Beata Kowacka.
     Na zakończenie kursu wszystkim Uczestniczkom zostały uroczyście wręczone Dyplomy ukończenia kursu Wizażystka.

     Następna edycja kursu niebawem. Serdecznie zapraszamy!!!     
 
METAMORFOZY UCZESTNICZEK :-)

 

01020304050607080910

 

 





Europejskie Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe Vademecum

zobacz...

 

         
Wynajem sal
       

zobacz...

 

Centrum Edukacyjne
www.poznanska.nysa.pl

zobacz ...

Our website is protected by DMC Firewall!